Zaległa akcja Nie bój się ratować życia innym! w Woli Dębińskiej w ramach „Weekendu bez ofiar”

W ramach „Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa - Weekend bez ofiar" akcja „Nie bój się ratować życia innym!” miała odbyć się w dniu 25.05.2011 r. na trasie A4 w okolicy Brzeska, jednak warunki atmosferyczne uniemożliwiły przeprowadzenie tego projektu w ustalonym terminie. Dlatego w dniu 6 sierpnia 2011 r. ponownie zawitaliśmy na A4 do miejscowości Wola Dębińska, na miejsce które potocznie nazywane jest „wagą”. Wspólnie z policjantami WRD z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku przystąpiliśmy do realizacji naszego przedsięwzięcia. Kierowcy byli zatrzymywani do kontroli przez funkcjonariuszy za drobne wykroczenie drogowe typu niezapięte pasy, brak włączonych świateł, nie działające jedno światło itp. Po pouczeniu przez funkcjonariuszy, kierowcy wraz z rodzinami i współpasażerami mogli uczestniczyć w krótkim instruktażu z udzielania pierwszej pomocy, wcześniej wypełniając test/ankietę na temat podstawowych pojęć z ww. zakresu.

Pośród 30 zatrzymanych kierowców byli obywatele Czech, Niemiec i Francji. Ich znajomości języka polskiego pozwoliła na swobodne porozumienie się. Jesteśmy w Unii Europejskiej i wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) powinny być w każdym kraju członkowskim jednolite, to jednak były drobne różnice, które wyjaśniliśmy sobie nawzajem.


Małym bohaterem akcji był chłopiec, któremu do oka wpadła mała muszka. Dzielny „mały pacjent” bez żadnego grymasu czy złości pozwolił sobie przepłukać oko specjalnym aparatem, a w nagrodę za odwagę otrzymał płytę DVD z kreskówkami na temat bezpieczeństwa pracy. W tym czasie jego tata brał czynny udział w instruktażu. Chłopiec obejrzał również Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego (APRD) RENAULT MASTER specjalistyczny radiowóz przeznaczony do zabezpieczenia miejsca zdarzenia drogowego, który jest na wyposażeniu brzeskiej „drogówki”.
Podsumowując nasze działania, można stwierdzić, że uczestnicy biorący udział w instruktażu większą wagę przywiązują do sprawdzenia tętna (i niestety jest to nieskuteczna forma sprawdzenia krążenia przez przypadkowych świadków zdarzenia wypadkowego ze względu na problem ze znalezieniem właściwego miejsca sprawdzenia tętna) niż do udrożnienia dróg oddechowych a następnie ocenienia oddechu. Tylko 4 osoby wykazały się znajomością Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED).
Miłym zaskoczeniem było dla prowadzących instruktaż stwierdzenie jednej z uczestniczek, że na urodziny mąż zafundował jej kurs z pierwszej pomocy.
Rozbawił nas francuski kierowca, który po odbyciu intensywnego instruktażu na wszystkich fantomach (dorosły, dziecko i niemowlę + AED) i otrzymaniu (jak i inni uczestnicy akcji) gadżetów związanych z propagowaniem bezpiecznej pracy, wypoczynku i sportu, odblasków na rękę dla rowerzystów, sieci ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez CIOP-PIB zapytał gdzie jest skarbonka bo chciałby wesprzeć skromnym datkiem takie przedsięwzięcie. Jego zdziwienie było wielkie gdy oświadczyliśmy, że skarbonki nie posiadamy i że akcja jest całkowicie bezpłatna.

Wola Dembińska pożegnała nas niespodziewaną ulewą. Szerokiej drogi ….