Nie bój się ratować życia innym w Szczucinie

   26 (sobota) czerwca 2010 r. po raz kolejny na terenie powiatu dąbrowskiego została przeprowadzona akcja „Nie bój się ratować życia innym!”. Organizatorami była Komenda Powiatowa Policji oraz Biuro Doradczo Usługowe BHP – Andrzej Dziedzic w Dąbrowie Tarnowskiej. Akcja była przeprowadzona w połączeniu z działaniami o zasięgu wojewódzkim „PRĘDKOŚĆ”.
Tym razem na miejsce kampanii promującej udzielanie pierwszej pomocy wybrano Szczucin – miasto na styku dwóch województw małopolskiego i świętokrzyskiego, na trasie przelotowej Tarnów – Warszawa. Parking a zarazem zajezdnia przed Komisariatem Policji w Szczucinie był miejscem docelowym naszej przygody z przypadkowo poznanymi kierowcami. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymywali kierowców za ewidentne złamanie przepisów ruchu drogowego np. brak włączonych świateł, nie zapięte pasy, rozmowa przez telefon komórkowy lub nadmierna prędkość (co wydawało by się niemożliwe w środku miasta i przy oznakowanym Komisariacie – a jednak zdarzało się). Policjanci, po zastosowaniu środka wychowawczego w formie pouczenia z kodeksu wykroczeń, prosili kierujących o wypełnienie ankiety na temat wiadomości z pierwszej pomocy, a następnie do udziału w krótkim instruktażu z ww. tematu, miedzy innymi z resuscytacji krążeniowo oddechowej (BLS) zgodnie z wytycznymi ERC jak i zastosowania praktycznego automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Wszyscy zatrzymani bez oporów przystąpili do instruktażu. Ankietę i szkolenie mieli przechodzić tylko „głowni winowajcy” to znaczy kierowcy zatrzymanych pojazdów ale w pokazie BLS i użycia AED brali udział właściwie wszyscy pasażerowie zatrzymanych pojazdów. Z wielką przyjemnością można było obserwować dzieci, które nie bały się uczestniczyć w tej nauce, zadawały pytania a nawet podpowiadały rodzicom przy wypełnianiu ankiety.
Każdy z zatrzymanych kierowców otrzymał materiały dydaktyczne na temat BHP w pracy, ustniki do sztucznego oddychania, które zasilą ich samochodowe apteczki a najmłodsi uczestnicy dostawali płytę DVD z animowanymi historyjkami dotyczącymi bezpieczeństwa. Każde dziecko, które chciało wziąć udział w szkoleniu zostało również docenione przez policjantów. Odblaski na rękę były wielką frajdą, a zwłaszcza sposób ich zapinania.
Akcja została przyjęta przez kierowców jak i ich pasażerów bardzo pozytywnie i życzliwie. Mam nadzieję, że przekazane przez nas wiadomości z udzielania pierwszej pomocy mogą komuś uratować życie.
Niedługo akcja zostanie przeprowadzona na drogach Dąbrowy Tarnowskiej, z której podamy krótką statystykę z zagadnień objętych ankietą.
"NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!"
Galeria zdjęć dostępna na:
- Nowy Kurier Dąbrowski: www.kurier.zicom.pl/?action=pelny_aktualnosc&pelny_aktualnosc=3304&pak=0
- Starostwo Powiatowe Dąbrowa Tarnowska:
www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/BIP_w_Malopolsce/powiaty/root_dabrowski/Aktualnosci/Tresci/Nie+boj+sie+bronic+zycia+9_07_10.htm
Miasto i Gmina Szczucin:
http://www.szczucin.pl/12072010.html