Nie bój się ratować życia innym w Woli Dębińskiej

 „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” w Woli Dębińskiej

W dniach 6-8 sierpnia 2010 r. na terenie całego kraju przeprowadzana była akcja pod nazwą Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa – „Weekend bez ofiar” (bliższe informacje na: www.weekendbezofiar.pl). Również Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic z Dąbrowy Tarnowskiej – tym razem z Wydziałem Ruchu Drogowego w Komendy Powiatowej w Brzesku – poparło to przedsięwzięcie prowadząc w dniu 7 sierpnia 2010 r., po raz kolejny akcję „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!”

Po konsultacji z WRD KPP Brzesko i Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad o/ Małopolska na miejsce akcji wybrano tzw. „wagę” w Woli Dębińskiej przy trasie A 4 Tarnów – Brzesko – Kraków znaną kierowcom z częstych kontroli drogowych prowadzonych przez Straż Graniczną, Urząd Celny, Inspekcję Transportu Drogowego i Policję.

Skupiliśmy się jak zwykle na krótkim instruktażu z pierwszej pomocy, w którym uczestniczyli kierowcy „wychwyceni” przez policjantów podczas ich rutynowych czynności. W instruktażu BLS i AED chętnie brali udział wszyscy pasażerowie a szczególne zainteresowanie wykazywały dzieci. Możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo oddechowej na fantomach, zapoznanie się z automatycznym defibrylatorem i jego użycie było dla nich ciekawym doświadczeniem. Wszyscy podkreślali, że łatwiej zapamiętać zasady udzielania pierwszej pomocy ćwicząc praktycznie niż uczestniczyć tylko w wykładach teoretycznych. Wiele osób zadawało pytania na temat udzielenia pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom, a ponieważ dysponujemy również takim fantomem, zainteresowani z uwagą obserwowali i słuchali wskazówek instruktora. Nikt nie odjechał nie uzyskawszy odpowiedzi na zadane pytanie. W ramach promowania bezpiecznej jazdy, bezpiecznego poruszania się po drodze, jak również BHP w ogólnym pojęciu, uczestnicy akcji otrzymali materiały: ulotki, paski odblaskowe na rękę, ustniki do sztucznego oddychania oraz filmy animowane DVD dotyczące bezpieczeństwa.

Najlepszym podsumowaniem akcji będą słowa jednego z zatrzymanych kierowców: „Po raz pierwszy cieszę się, że zatrzymała mnie Policja!”

Galeria zdjęć dostępna:
Nowy Kurier Dąbrowski:
http://www.kurier.zicom.pl/?action=pelny_aktualnosc&pelny_aktualnosc=3379&pak=0
moje Brzesko:
http://www.mojebrzesko.pl/?p=15191

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o/Kraków:
http://www.polishroads.gov.pl/article/oddzialy/gddkia_krakow/wydarzenia/article.php/id_item_tree/85dc53d7b405c2fa2974c734bfff067f/id_art/6c939b694ab0cf2ee03c20270d919b70