Nie bój się ratowac życia innym ! w Czchowie

„NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” – kolejny sezon akcji rozpoczęty.
10 maja około godziny 9-tej, dojechaliśmy nad zaporę w Czchowie. Podobnie jak w październiku 2009 r. przywitała nas piękna słoneczna pogoda (to nagroda za zimny majowy weekend w Łapczycy). Celem akcji jest przełamanie wśród kierowców niechęci i strachu do udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.
Współorganizatorami tej imprezy byli: Burmistrz Miasta Czchów, Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, pracownicy czchowskiego MOKSiR-u oraz inicjator przedsięwzięcia Biuro Doradczo-Usługowe BHP z Dąbrowy Tarnowskiej. Tym razem akcja była poszerzona o udział młodzieży szkół gimnazjalnych z gminy Czchów: 6 grup po 5 osób – to zespoły reprezentujące czchowskie szkoły. Drużyny te rywalizują ze sobą już po raz drugi w konkursie „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” o miano najlepszych ratowników. Finał konkursu pod koniec maja, więc młodzi ratownicy mieli możliwość powtórzenia swoich wiadomości i przećwiczenia podstawowych zasad z RKO i AED (który cieszył się największą popularnością) na profesjonalnym sprzęcie. Dla gimnazjalistów było to o tyle nowe doświadczenie, że do tej pory ćwiczyli na sali gimnastycznej lub świetlicy, a teraz mieli okazję działać pod okiem instruktora, przy udziale policjantów, radiowozu, radarowego miernika prędkości i widoku zestresowanych, zatrzymaniem przez policję kierowców.
Plan akcji nie zmienił się. Policjanci zatrzymywali kierowców za wykroczenia typu nadmierna prędkość, rozmowa przez telefon komórkowy, brak włączonych świateł, lub nie zapięte pasy. Zatrzymano 30-tu kierowców, którzy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej znajomości zagadnień pierwszej pomocy. Następnie ratownik udzielał zatrzymanym krótkich wskazówek dotyczących pierwszej pomocy, a młodzież pokazywała na fantomach jak należy postępować z poszkodowanym w wypadku. Nikt nie odmówił udziału w instruktażu (osoby, które miały trudności zdrowotne i były w podeszłym wieku nie brały udziału w instruktażu praktycznym ale wysłuchały zasad udzielania pierwszej pomocy) i wszyscy chętnie wypełniali ankietę/test. Jeden z uczestników zadeklarował chęć odegrania roli poszkodowanego.
Jak zwykle w tego typu akcji zatrzymani kierowcy otrzymali materiały CIOP-PIB promujące bezpieczną pracę i przygotowane przez Biuro D-U BHP dotyczące zasad pierwszej pomocy, odblaski na rękę, ustniki do wentylacji zastępczej i inne w tym DVD dla najmłodszych pasażerów.

Podsumowanie akcji „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” z dnia 10.05.2011 r.
W akcji udział wzięło 35 osób w tym 4 kobiety i 31 mężczyzn.
23 osoby potrafią udzielić pierwszej pomoc, 32 udzieliłyby pierwszej pomocy w razie konieczności. AED umiałoby się posłużyć 5 osób (w tym 1 kobieta), a w najprostszy sposób sprawdziłoby czy poszkodowany jest przytomny 9 (w tym 2 kobiety). 18 osób zna prawidłowy stosunek uciśnięć klatki piersiowej do liczby wdmuchnięć powietrza przy wykonywaniu RKO to znaczy 30:2 (w tym 2 kobiety). Numer 112 jest preferowany przez kierowców jako numer Pogotowia Ratunkowego. Na 35 ankietowanych „112” wskazało 20 osób.
W akcji „Nie bój się ratować życia innym!” pośród zatrzymanych kierowców byli przedstawiciele branż: transportu – 5 osób; oświaty – 4 osoby; ochrony zdrowia -3 osoby; przemysłu lekkiego – 4 osoby; przemysłu ciężkiego – 3 osoby; i innych – 16 osób (w tym rolnicy, emeryci, serwisanci, sprzedawcy). 5 osób widząc, że „coś się dzieje na drodze” zatrzymało się z własnej woli, bez interwencji policji i z chęcią wzięło udział w tym majowym happeningu. To dobry znak.
Nowy sezon akcji „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” rozpoczęty. Kierowco jedź ostrożnie i nie mijaj obojętnie potrzebującego pomocy! Najgorsze, co możesz zrobić, to nie zrobić nic!

Akcja „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” objęta została patronatem honorowym przez:
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie
Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie w ramach „Eksperymentu Narodowego Weekend bez ofiar”
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie
BOX MED MEDICAL sp. z o.o. Piskorzów
Urząd Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej
Partnerami akcji są:
Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
Komenda Powiatowa Policji w Brzesku
Urząd Miejski Czchów
Sieć Ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez CIOP-PIB.

Akcja „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” będzie zaprezentowana na V Międzynarodowej Konferencji Polskiej Rady Resuscytacji 8 czerwca 2011 r. w Krakowie przez Andrzeja Dziedzica w sesji tematycznej poświęconej bezpieczeństwu ruchu drogowego.