W zdrowym ciele zdrowy duch

„W zdrowym ciele zdrowy duch” pod takim tytułem zorganizowany był piknik rodzinny w Jurkowie w dniu 29.05.2011 r. W nim zaprezentowały się dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Jurkowie. Każda z klas miała przygotowaną inną scenkę, wszystkie z pouczającym morałem. Scenę otaczały hasła dotyczące ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, a w pobliskim namiocie można było zbadać sobie ciśnienie i poziom cukru we krwi. W pikniku wziął udział zespół „Szkraby" z Gnojnika o klasie międzynarodowej. W innym miejscu odbył się pokaz sprawności działań strażaków z OSP Jurków, którzy udzielali się w zaaranżowanym pożarze z udziałem poszkodowanego, któremu pierwszej pomocy medycznej z udzielili wraz z ratownikiem medycznym.
Kolejny pokaz dotyczący udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zorganizowało Biuro Doradczo-Usługowe BHP z Dąbrowy Tarnowskiej. Prelegentem był Andrzej Dziedzic – ratownik/właściciel Biura D-U BHP, który zachęcał do czynnego wzięcia udziału w pokazie. Lekcji na fantomach udzielały uczennice – laureatki konkursu „Nie bój się ratować życia innym!". Pokaz wzbudził ogromne zainteresowanie, wiele osób kibicowało „odważnym”, którzy spróbowali swych sił na fantomach przełamując tym samym barierę strachu przed udzielaniem pomocy. Każdy, kto poświęcił czas na ćwiczenia otrzymał nagrodę w postaci ustników do sztucznego oddychania, filmów DVD NAPO, odblasków na rękę, baloników i maskotek. W trakcie pokazu była możliwość zadawania pytań z tego zakresu i prowadzący rozwiewał wszelkie wątpliwości obalając tym samym mit, że pierwsza pomoc jest trudna.
Podczas pikniku rozdawano broszury na temat bezpieczeństwa pracy przygotowane przez CIOP-PIB jak również ulotki dotyczące udzielania pierwszej pomocy, rozpoznawania i postępowania w przypadku zdiagnozowania u młodzieży uzależnień od narkotyków, dopalaczy itp. oraz inne, jak zachować się w danej sytuacji, przygotowane przez Biuro D-U BHP, które rozeszły się jak przysłowiowe „świeże bułeczki” i wzbudziły zainteresowanie wśród publiczności.