NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM - Szczucin 2011 r.

26 czerwca 2010 r. po raz pierwszy przeprowadziliśmy akcję „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! w Szczucinie, której organizatorami byli Biuro Doradczo Usługowe BHP – Andrzej Dziedzic oraz Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Po roku czasu 11 sierpnia 2011 r. powróciliśmy w to samo miejsce i kolejny raz sprawdziliśmy umiejętności kierujących w udzielaniu pierwszej pomocy.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymywali kierowców za ewidentne złamanie przepisów ruchu drogowego. W ciągu niespełna 2 godzin zatrzymano 30 kierowców, w głównej mierze za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Na szczęście nikt z zatrzymanych nie był pod wpływem alkoholu. Może statystyka czerwcowego „Weekendu bez ofiar” – przemówiła do kierowców i przynajmniej w tym kierunku na polskich drogach idzie ku lepszemu. Policjanci, po zastosowaniu środka wychowawczego w formie pouczenia z kodeksu wykroczeń, prosili kierujących o wypełnienie ankiety na temat wiadomości z pierwszej pomocy, a następnie zapraszali do udziału w krótkim instruktażu z resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO) zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC). W krótkim szkoleniu brali udział prawie wszyscy pasażerowie zatrzymanych pojazdów. Podsumowując wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy w wypadkach samochodowych można stwierdzić, że edukacja jest w tym zakresie niezbędna.

Uczestnicy instruktażu otrzymali materiały związane z propagowaniem bezpiecznej pracy, wypoczynku, sportu i sieci ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez CIOP-PIB oraz odblaski na rękę.