NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! - Miąsowa koło Jędrzejowa 2011 r.

Po raz drugi akcja „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” zawitała do powiatu jędrzejowskiego. Równo rok temu, bo 17 sierpnia 2010 r. po raz pierwszy gościliśmy na świętokrzyskiej ziemi .

20 sierpnia 2011 r. w ramach współpracy ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic na zaproszenie Ośrodka Szkolenia Doradztwa i Nadzoru w zakresie bhp Firmy Rodzinnej „BORÓWKA” oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie ponownie przeprowadziło akcję na trasie E7 w miejscowości Miąsowa na stacji CPN Orlen.

Założenia i cel akcji to – propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród kierowców i ich oraz pasażerów.

Przed akcją odbyła się odprawa w Komendzie Powiatowej Policji w Jędrzejowie z wszystkimi organizatorami przedsięwzięcia, które prowadziła podinsp. Marzena Piórkowska naczelnik WRD KPP Jędrzejów. Po omówieniu założeń akcji i przydzieleniu zadań, około godziny 1030 zjawiliśmy w wyznaczonym miejscu akcji.

Słoneczna pogoda z lekkim wiaterkiem w tle, dobra droga i sobotnie przedpołudnie sprzyjało temu aby przyspieszyć czas dojazdu do celu podróży i „przycisnąć gaz” i to właśnie było główną przyczyną zatrzymania większości kierujących. Pouczeni przez policjantów o wykroczeniu jakiego się dopuścili mieli możliwość zamiany mandatu na krótki instruktaż z pierwszej pomocy. Wszyscy kierowcy wybrali wariant nie związany z wydawaniem nominałów Narodowego Banku Polskiego. O ile na trasie bardzo im się spieszyło, o tyle podczas krótkiego „szkolenia” pośpiech zniknął. Po instruktażu i przećwiczeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) kierujący zadawali wiele pytań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy niemowlęciu, dziecku i osobom dorosłym, najczęściej: jak postępować przy zachłyśnięciu, zadławieniu, wyciąganiu poszkodowanego z auta i powiadamianiu służb ratunkowych, w sytuacjach gdy „przerażenie bierze górę nad rozsądkiem” i nie umiemy racjonalnie się zachować.

Na parking obok stacji CPN Orlen zajeżdżały autokary turystyczne na krótkie postoje. Wielu uczestników wycieczek z zainteresowaniem podchodziło do nas przysłuchując się i przyglądając jak należy wykonywać podstawowe czynności przy ocenie przytomności poszkodowanego, oddechu a następnie jak wykonać prawidłowo RKO, w jaki sposób użyć automatyczny defibrylator (AED) i wiele innych porad. Tak jak w ubiegłym roku tak i teraz naszej akcji towarzyszyła ekipa telewizji polskiej i przedstawiciele prasy.

W sumie zatrzymano 34 pojazdy i na podstawie wypełnionych ankiet przez kierujących otrzymano następujące odp:

- 20 osób w przeszłości uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy,

- 21 osób potrafi udzielić pierwszej pomocy, a 29 udzieliłoby jej w razie konieczności,

- 28 osób nie potrafi zastosować w praktyce AED,

- 22 osoby woli sprawdzić tętno niż ostrożnie potrząsnąć za ramiona poszkodowanego w celu sprawdzenia jego przytomności,

- 25 osób przedkłada nr alarmowy 112 nad 999 do Pogotowia Ratunkowego w celu powiadomienia o wypadku drogowym.

Czasie trzech godzin akcji w instruktażu wzięło udział ok. 100 osób (kierujący pojazdami i ich pasażerowie jak i przygodni podróżni zainteresowani tym co dzieje się na stacji).

Uczestnicy instruktaży otrzymali następujące materiały edukacyjne przygotowane przez Biuro D-U BHP, Firmę Rodzinną "BORÓWKA" oraz WRD KPP: ocena ryzyka zawodowego, ABC pracodawcy, bezpieczeństwo eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków, jak wykonać RKO i AED, materiały dotyczące niekorzystnego działania alkoholu i innych substancji psychotropowych na organizm człowieka, bezpieczne wakacje, bezpieczna podróż środkami lokomocji, ustniki do sztucznego oddychania, odblaski na rękę i filmy DVD „NAPO”o tematyce bezpieczeństwa pracy oraz ulotki promujące sieć ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez CIOP-PIB.

 

Materiał z kroniki TVP Kielce (5 minuta 15 s):

http://www.tvp.pl/kielce/informacyjne/informacje/wideo/20082011-godz-1830/5128647