Edukacja dla bezpieczeństwa - Nie bój się ratować życia innym! - Czchów 2012 rozstrzygnięty

W dniach 14-15.06.2012 odbył się drugi etap finału konkursu „Edukacja dla bezpieczeństwa - NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM”, w którym udział wzięła młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Czchów. Organizatorami konkursu jest: Urząd Miejski i MOKSIR Czchów oraz Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic z Dąbrowy Tarnowskiej reprezentujący Sieć Ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

14.06.2012 drużyny: ZSiP Domosławice, ZSiP Złota, PSP Czchów, ZS Jurków, ZS Tworkowa, ZS Tymowa oraz PG Czchów przystąpiły do konkursu. O godzinie 900 gimnazjaliści rozpoczęli swój egzamin od testu sprawdzającego ich wiedzę teoretyczną z zakresu pierwszej pomocy. Następnie do egzaminu przystąpili uczniowie szkoły podstawowej z klas IV-VI. Nad prawidłowym przebiegiem testu czuwała niezastąpiona Pani Dyrektor MOKSiR Elżbieta Ogiela. Wszystkie pytania były z zakresu wiadomości, które młodzież powinna opanować na podstawie materiałów dydaktycznych dostarczonych do szkół przez Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC).

Po rozwiązaniu testu uczestnicy przystąpili do części praktycznej składającej się z dwóch zadań. Każdy z uczestników otrzymał pytanie: „Idąc ul. Targową (obok Piekarni) w Czchowie zauważyłeś/aś jak przechodzący obok Ciebie mężczyzna (ok. lat 50) łapie się ręką w okolice klatki piersiowej (serca) i przewraca się. Jakie jest Twoje postępowanie? Jakie informacje przekażesz do Pogotowia Ratunkowego?” Zadaniem zawodnika było zademonstrowanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) zgodnie z wytycznymi ERC na fantomie to znaczy: ocena bezpieczeństwa własnego i poszkodowanego, ocena przytomności, wołanie o pomoc, udrożnienie dróg oddechowych, ocena oddechu, powiadomienie służb ratowniczych a następnie wykonanie 30 ucisków klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych. Zadanie drugie, to umiejętność prawidłowego ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Każdy uczestnik mógł uzyskać max 72 pkt.

Pierwsze miejsce zajął: Dominik Marecik z ZS Jurków (66,5 pkt) a kolejne Dominika Leszczyńska z ZS Tworkowa (65 pkt) i Maria Sowa z ZS Tymowa (63,25 pkt).

Drużynowo kolejność przedstawia się następująco: ZS Tworkowa, ZS Jurków, ZSiP Złota, ZS Tymowa, ZSiP Domosławice, PSP Czchów.

Do rywalizacji na poziomie szkół gimnazjalnych w dniu 15.06.2012 r. stanęło sześć szkół, reprezentowanych przez 3-osobowe drużyny. W konkursie praktycznym jako pierwsza stanęła do rywalizacji drużyna gimnazjalna ZSiP w Domosławicach.

Każda z drużyn otrzymała takie samo zadanie: „Jesteście na zawodach z pierwszej pomocy, które odbywają się w szkole w miejscowości … .  Obok samochodu leży mężczyzna lat ok. 50 (jest nie urazowy – przewrócił się na waszych oczach, uprzednio trzymając się ręką w okolicy serca). Wykonajcie (dwie osoby) RKO wg algorytmu ERC a jedna osoba RKO + AED. W oddali słychać zabawę (ludzie się bawią, słychać jakieś huki itp. NIE BÓJ SIĘ HUKU – jest oddalony i nic Wam grozi). Do dyspozycji macie to co leży na siedzeniu pasażera w samochodzie, przy którym stoicie czyli: szynę Kramera, opatrunki (bandaże, gaziki), kamizelki odblaskowe, rękawiczki i AED. Nie macie telefonu ale ktoś już powiadomił służby ratunkowe. Gdyby przypadkiem coś się wydarzyło podejmijcie działania ratownicze zgodnie z tym czego nauczył Was nauczyciel (z materiałów dotyczących pierwszej pomocy dostarczonych przez BHP) np.: przeprowadź szybkie badanie  urazowe poszkodowanego, dokonaj niezbędnych interwencji ratowniczych, zdaj relację co zdiagnozowałeś – zwracając się bezpośrednio do Instruktora lub strażaka”.

Gdy teren został zabezpieczony przez organizatorów drużyna przystąpiła do wykonywania zadania. Huk petard zdezorientował młodych ratowników ale i wśród starszych osób przyglądających się akcji można było zauważyć dreszcz emocji. Biuro D-U BHP postarało się aby symulowane zdarzenie przy udziale fajerwerków i doznane obrażenia przy ich nierozważnym używaniu odzwierciedlały powagę sytuacji. Podczas wykonywania RKO przez poszczególnych uczestników konkursu były odpalane tzw. lekkie petardy strzałowe aby oswoić uczestników z ich hukiem, następnie petardy hukowe oraz race. Gdy uczestnicy wykonywali RKO egzaminujący starali się zakłócić im prawidłowy cykl. Miało to na celu przygotowanie ich do sytuacji życiowych, które mogą zdarzyć się przy ratowaniu życia i agresji ze strony świadków zdarzenia. Następnie teren boiska został zadymiony. Pojawiło się dwóch mężczyzn krzyczących i wołających o pomoc. U jednego z nich petarda wybuchła w ręce doprowadzając do otwartego złamania i krwotoku przedramienia prawego oraz rany szarpanej dłoni lewej. Drugi z uczestników zabawy z fajerwerkami był pod wpływem alkoholu i chciał pomóc koledze a tym samym przeszkadzał w prowadzeniu akcji ratunkowej drużynie. Zadaniem młodzieży było zaopatrzenie krwotoku, wykonanie szybkiego badania urazowego, opatrzenie dłoni i unieruchomienie kończyny szyną Kramera a następnie zdanie meldunku z przeprowadzonego badania i wykonanych interwencji przybyłemu strażakowi lub ratownikowi.

Postawa młodzieży była godna podziwu i naśladowania. Po zakończeniu konkurencji i omówieniu zadania przez ratownika KPP Andrzeja Dziedzica u uczestników konkursu można było zauważyć zdenerwowanie i wyczuć szybsze bicie serca ale i uśmiech, że podołali zadaniu. Imitacja ran, huk petard, dym i świadek zdarzenia notorycznie przeszkadzający w ratowaniu poszkodowanego robił wrażenie i sprawiał zamieszanie wśród młodych ratowników, którzy mieli opanowane schematy postępowania. Nie zawsze jest tak, że poszkodowany leży, jest spokojny i wykonuje nasze polecenia. Strażacy z OSP po konkurencji stwierdzili, że wyuczone schematy postępowania są dobre ale dopiero nieprzewidywalna sytuacja weryfikuje je. Byli również w pełni uznania dla uczestników (trzeba zaznaczyć niektóre schematy ratownicze prezentowane przez nich w zadaniu wykraczały poza naukę szkolną) a organizatorom pogratulować pomysłu z wykorzystaniem petard.

Każda z drużyn mogła uzyskać 280 pkt.

Pierwsze miejsce zajęła: ZS Tworkowa (252 pkt) a kolejne ZS Jurków (242 pkt),  Publiczne Gimnazjum Czchów (209 pkt), ZSiP Domosławice, ZSiP Złota, ZS Tymowa.

W TYM KONKURSIE WSZYSCY UCZESTNICY ZASŁUGUJĄ NA MIANO MISTRZÓW.

Organizatorzy dziękują za udział w zawodach: Jackowi Krzanowi z OSP Biskupice, Pawłowi Pachocie z OSP Złota, Maciejowi Musiałowi i Piotrowi Musiał z OSP Jurków, Władysławowi Malidze i Stanisławowi Maciasiowi z OSP Tymowa, Pawłowi Proficzowi z OSP Czchów oraz mł. kap. inż. Łukaszowi Domagale z PSP Brzesko za wzorowe zabezpieczenie miejsca podczas zmagań uczestników w zawodach oraz opiekunom grup.

W trakcie konkursu wystrzelono 150 petard strzałowych i 30 hukowych, 20 rac – sztucznych ogni, 120 świec dymnych kolorowych i innych. Zużyto 45 m bandaży elastycznych i z dzianiny oraz 30000 cm2 gazy opatrunkowej.

Ogłoszenie oficjalnych wyników i wręczenie nagród jest zaplanowane na godz. 9.00 dnia 27 czerwca 2012 r. Sponsorami nagród są: Urząd Miejski i MOKSiR Czchów, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie oraz Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic z Dąbrowy Tarnowskiej.

Gimnazjum

ZSiP Domosławice

ZSiP Złota

ZS Jurków

ZS Tworkowa

ZS Tymowa

PG Czchów