Systemy mgłowe - Telesto Sp. z o.o.

10-11.04.2013 r. w zakładzie produkcyjnym w Suchedniowie odbyło się dla członków Sieci ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez CIOP-PIB (której podstawowym celem jest zapewnienie kompleksowej obsługi małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz promocja rozwiązań służących poprawianiu warunków pracy) szkolenie oraz pokaz działania gaśnic mgłowych Telesto oraz innych systemów mgłowych do gaszenia pożarów.

Telesto Sp. z o.o. jest twórcą opatentowanej technologii generowania mgły wodnej, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach,  między innymi w walce z ogniem, ochronie przeciwpożarowej, neutralizacji zapylenia i dekontaminacji. Kluczowym elementem technologii Telesto jest atomizacja cieczy w specjalnie zaprojektowanych i opatentowanych głowicach, zasilanych cieczą i sprężonym gazem o niskim ciśnieniu.

 

Modyfikacje głowic umożliwiają dopasowanie zasięgu i kształtu strumienia oraz wielości kropel. W zależności od zastosowania rozmiar uzyskiwanych w systemie kropel wynosi od 5 do 150 mikronów.  Unikatowa technologia wytwarzania mgły wodnej pozwala zminimalizować szkody powstałe w wyniku gaszenia pożaru. Doskonale nadaje się do gaszenia pożarów olejów i tłuszczy jadalnych, płonącej na ludziach odzieży, ważnych dokumentów i urządzeń. Skutecznie gasi nie pozostawiając śladów po użyciu środka gaśniczego. Doskonale nadaje się do zabezpieczania obiektów użyteczności publicznej, zwłaszcza biur, archiwów, szkół, przychodni medycznych, kancelarii prawnych jak również pomieszczeń gastronomicznych i kuchni domowych. Warto zauważyć, że rozproszona ciecz ma dużo większą powierzchnię kontaktu w otoczeniem, co niesie ze sobą wymierne zalety - w przypadku walki z ogniem  umożliwia to efektywne wykorzystanie środka gaśniczego, dzięki większej powierzchni parowania, w dekontaminacji pozwala na bardzo dokładne pokrycie odkażanych powierzchni, zaś w neutralizacji zapylenia maksymalizuje skuteczność wyłapywania drobin pyłu. W oparciu o technologię Telesto stworzono rodzinę głowic, dostosowanych do konkretnych aplikacji - gaśniczych, ograniczenia zapylenia i dekontaminacji. Głowice Telesto zużywają jedynie od 0,5 do kilkunastu litrów cieczy na minutę (w zależności od zastosowania).