XVII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny - eliminacje powiatowe w Szczucinie

W  dniu 16 kwietnia 2013 roku  o godz. 800 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Rutyny  w Szczucinie odbył się Szkolny Turniej Motoryzacyjny, który w tym roku połączony został z Eliminacjami Powiatowymi. Celem turnieju było propagowanie bezpiecznego zachowania na drodze przez pogłębienie wiedzy z przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy, jazdy sprawnościowej samochodem oraz wyłonienie drużyny do reprezentowania powiatu na szczeblu wojewódzkim.

Do turnieju przystąpiło 9 drużyn: 7 z ZSP w Szczucinie i po jednej z ZSP Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz ZSP w Brniu.

Na początku każdy z uczestników drużyny miał się wykazać wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Ocenę tych zmagań dokonał ratownik KPP Andrzej Dziedzic. Uczestnicy mieli za zadanie: założenie chusty trójkątnej, ułożenie w pozycji bezpiecznej oraz wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Oceniający sam na sobie odczuł zmagania uczestników gdyż był tzw. pozorantem, który nie ułatwiał młodzieży zadania. Najlepszymi w tej konkurencji okazali się uczniowie z ZSP w Szczucinie w składzie: Dominik Węgrzyn, Mateusz Mietelski, Jakub Łucek, którzy otrzymali ufundowane przez CIOP-PIB pendrivy.

 

Następnie każdy z uczestników turnieju przystąpił do testu z przepisów ruchu drogowego oraz z historii polskiej motoryzacji. Po testach jeden zawodnik z drużyny pokonywał określoną trasę  jako  konkurencję sprawnościową samochodem z tzw. „Talerzem Stewarta”.

Imprezie towarzyszyły rożnego rodzaju atrakcje, pokaz jazdy sprawnościowej motocyklem, quadem,  samochodem osobowym.

Podczas pokazu zostały rozdane materiały bhp dotyczące pierwszej pomocy, bezpieczeństwa w sporcie, w domu, wakacji, sieci ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez CIOP-PIB.

I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Rytyny w Szczucinie w składzie: Dominik Węgrzyn, Mateusz Mietelski, Jakub Łucek. Ta drużyna będzie reprezentować powiat dąbrowski na szczeblu wojewódzkim.