Gimnazjaliści uczą pierwszej pomocy na drodze krajowej E75 w Czchowie

9 maja 2013 r. parking przy zaporze wodnej na Dunajcu w Czchowie obok kompleksu „Łaziska” po raz kolejny stał się miejscem akcji w ramach „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” Po jesienno zimowej przerwie ponownie ruszyliśmy na drogi małopolski z akcją edukacyjną dla kierowców. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała organizatorom ale kierujący zapomnieli, że w tym miejscu jest ograniczenie prędkości i obowiązku załączania świateł.

W akcji uczestniczyła młodzież ze szkół gimnazjalnych z gminy Czchów, która po raz kolejny bierze udział w organizowanym co roku konkursie „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” Akcja była dla uczniów treningiem przed finałem konkursu, który odbędzie się w czerwcu 2013 r. (6.04.2013 r. młodzież biorąca udział w konkursie odbyła całodniowe szkolenie z zasad pierwszej pomocy) gdzie 6 grup trzyosobowych reprezentujących czchowskie szkoły będzie walczyło o miano najlepszych ratowników.

Uczniowie podczas akcji mieli możliwość powtórzenia swoich wiadomości i przećwiczenia podstawowych zasad z RKO i AED. Dla niektórych gimnazjalistów to nowe doświadczenie ponieważ do tej pory ćwiczyli wyłącznie na sali gimnastycznej lub świetlicy, a teraz mieli okazję działać pod okiem ratownika KPP, przy udziale policjantów i zestresowanych zatrzymanych. Młodzież instruowała kierowców jak przeprowadzić działania ratownicze dotyczące pierwszej pomocy (pod okiem ratownika KPP Andrzeja Dziedzica). Na początku było trochę tremy ale młodzi ratownicy świetnie poradzili sobie z  przekazaniem informacji.

W akcji w ciągu 4 godzin zatrzymano 35 kierowców. W większości przypadków powodem była nadmierna prędkość w terenie zabudowanym i brak złączonych świateł. Kierujący po pouczeniu otrzymywali propozycję zamiany bloczka mandatowego na udział w krótkim instruktażu udzielania pierwszej pomocy. „Winowajcy” bardzo chętnie przystawali na tę propozycję, ponieważ jak się wypowiadali korzyść była podwójna – w portfelu pozostawała suma, którą trzeba by było wydać na zapłacenie mandatu a możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo oddechowej na fantomach oraz zapoznanie się z automatycznym defibrylatorem (AED) było ciekawym doświadczeniem.  Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wskazówek przyznając, że wiedza i umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle cenna.

¼ zatrzymanych kierowców stanowiła grupa maturzystów, którzy zakończyli zdawanie egzaminu w tym dniu. Fakt ten uzmysławia, że nie należy zasiadać za kierownicą w chwili, kiedy głowa jeszcze nie ochłonęła po ważnym życiowym wydarzeniu. Wtedy najłatwiej o błąd, który może wiele kosztować.

Na podstawie ankiet wypełnionych przez kierujących otrzymano następujące odpowiedzi:

-   12 osób w przeszłości uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy (z czego ośmiu w ostatnich pięciu lat),

-   19 osób potrafi udzielić pierwszej pomocy, a 27 udzieliłoby jej w razie konieczności,

-   31 osoby nie potrafi zastosować w praktyce AED,

-   14 osób woli sprawdzić tętno niż ostrożnie potrząsnąć za ramiona poszkodowanego w celu sprawdzenia jego przytomności,

W czasie czterech godzin akcji w instruktażu wzięło udział 56 osób (kierujący pojazdami i ich pasażerowie, jak i przygodne osoby zainteresowane tym, co dzieje się na parkingu).

Na koniec instruktażu kierowcy otrzymali materiały CIOP-PIB promujące bezpieczną pracę oraz przygotowane przez Biuro D-U BHP dotyczące zasad pierwszej pomocy, odblaski na rękę, ustniki do wentylacji zastępczej i inne (w tym DVD dla najmłodszych pasażerów).

Akcję odwiedzili: Z-ca Burmistrza Czchowa, Rzecznik KPP w Brzesku, Dyrektor MOKSiR, Dyrektorzy Szkół Gimnazjalnych biorących udział w konkursie oraz kilkunastu kierujących, którzy zatrzymali się dobrowolnie i wzięli udział w krótkim instruktażu dzieląc się przy tym z organizatorami i uczniami swoimi przeżyciami związanymi z ratowaniem ludzi w wypadkach. Potwierdzili również fakt obojętności innych na zaistnienie wypadku. W akcji „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” swoje wiadomości z zakresu pierwszej pomocy odświeżyło 56 kierowców i pasażerów.

Współorganizatorami tej imprezy byli: Burmistrz Miasta Czchów, Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, pracownicy czchowskiego MOKSiR-u oraz inicjator przedsięwzięcia Biuro Doradczo-Usługowe BHP z Dąbrowy Tarnowskiej członek sieci ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

MOKSiR Czchów

Informator Brzeski

KPP Brzesko