"Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” poziom szkół podstawowych Gminy Czchów - rozstrzygnięty

W dniu 7.06.2013 r. rozpoczął się kolejny finał konkursu „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!”, organizowany przez Urząd Miasta i MOKSiR Czchów oraz Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic z Dąbrowy Tarnowskiej w ramach działalności sieci ekspertów ds. BHP certyfikowanych w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie.

O godzinie 1040 młodzi ratownicy z sześciu szkół podstawowych (klasy IV-VI) Gminy Czchów rozwiązywał test z zakresu pierwszej pomocy. Ci którzy solidnie przyłożyli się do przyswojenia wiadomości nie mieli  większych problemów z rozwiązaniem testu.

W drugiej części egzaminu młodzież musiała wykazać się praktycznymi umiejętnościami z resuscytacji krążeniowo-oddechowej, pozycji bocznej oraz założenia chusty trójkątnej.

O ile z pierwszymi dwoma zadaniami nie było większych problemów o tyle trzecie zadanie sprawiło trochę zamieszania i nie zabrakło przy nim wesołych komentarzy uczestników, oceniających i opiekunów.

Zadanie polegało na tym, że należało podejść do poszkodowanego zachowując wszystkie procedury obowiązujące ratownika, z wywiadu dowiedzieć się co się stało i spróbować w miarę bezboleśnie dla poszkodowanego założyć chustę trójkątną. Dla „zmylenia” zawodników, osoba symulująca (poszkodowany) obrażenia ręki patrzyła na rękę prawą, a mówiła, że boli ją lewa. „Lewa Twoja czy moja” pytali młodzi zawodnicy.

Gdy ostatni zawodnik z grupy ukończył zadanie, oceniający pokazał jak należało zadanie wykonać. Nawiązanie kontaktu z poszkodowanym przytomnym, przeprowadzenie wywiadu co się stało i zachęcenie poszkodowanego do współpracy to tzw. „abecadło” ratownika. Z popełnionych błędów, każdy wyciągnął wnioski i na pewno już nie pomyli ręki lewej poszkodowanego z prawą.

Miłym zaskoczeniem była najmłodsza uczestniczka konkursu Patrycja Kołodziej z ZS Tworkowej. Część praktyczną wykonała właściwie bezbłędnie. Wykazała wszystkie cechy ratownika – spokój, opanowanie, perfekcja. Brawo!

Za tydzień starsi zawodnicy (drużyny trzyosobowe) ze szkół gimnazjalnych podejmą trud walki o zwycięstwo w konkursie praktycznym. Miejmy nadzieję, że po deszczowych dniach aura będzie nam sprzyjała i zmagania uczestników odbędą się na dziedzińcu Baszty Czchowskiej.

Młodzi ratownicy oceniani byli indywidualnie. Punkty zdobyte z testu i z części praktycznej zadecydowały o wyłonieniu zwycięzcy. Każdy uczestnik mógł zdobyć max 82 pkt. Punktacja przedstawia się następująco:

1. Patrycja Kołodziej – 67 pkt. – ZS Tworkowa I MIEJSCE

2. Bernadeta Marchut – ZS Tworkowa

oraz Józefa Marecik – ZS Jurków – każda po 66,5 pkt. – ex aequo II MIEJSCE

3. Norbert Bojdo – 63,25 pkt.

4. Kacper Szpak – 61 pkt.

5. Jakub Gagatek – 60,5 pkt.

6. Jakub Janicki – 60 pkt.

7. Magdalena Szot  – 59,5 pkt

8. Michał Szumacher,– każdy po 59 pkt.

9.  Grzegorz Musiał – każdy po 57,5 pkt.

10.  Monika Mróz – 57 pkt.

11.  Patryk Malaga – 56,5 pkt.

12.  Julia Kwiek – 56,25 pkt.

13.  Grzegodz Buchowicz – 55,5 pkt.

14.  Maria Pawlik – 54,5 pkt.

15.  Tomasz Kozdroj – 53,75 pkt.

16. Natalia Kostrzewa 52,5 pkt.

17. Milena Bodurka 40,5 pkt.

Wszystkim GRATULUJEMY!!!

I MIEJSCE: Patrycja Kołodziej – ZS Tworkowa

RKO

Pozycja bezpieczna

Chusta trójkątna

Najweselsza drużyna