Gimnazjaliści uczą kierowców pierwszej pomocy na drodze krajowej E75 w Czchowie

9 maja 2014 r. parking przy zaporze wodnej na Dunajcu w Czchowie obok kompleksu „Łaziska” po raz kolejny stał się miejscem akcji „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” Po jesienno zimowej przerwie ponownie ruszyliśmy na drogi małopolski z akcją edukacyjną dla kierowców. Po ulewach poprzedzających akcję nastał piękny słoneczny i ciepły dzień – pogoda sprzyjała organizatorom ale kierujący zapomnieli, że w tym miejscu jest ograniczenie prędkości oraz o obowiązku włączenia świateł.

W akcji uczestniczyła młodzież ze szkół gimnazjalnych z gminy Czchów, która po raz kolejny bierze udział w organizowanym co roku konkursie „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! w gospodarstwie rolnym i na drodze” Akcja była dla uczniów treningiem przed finałem konkursu, który odbędzie się pod koniec maja 2014 r. kiedy 6 grup trzyosobowych reprezentujących czchowskie szkoły będzie walczyło o miano najlepszych ratowników.

 

Uczniowie podczas akcji mieli możliwość powtórzenia swoich wiadomości i przećwiczenia podstawowych zasad RKO i AED. Dla niektórych gimnazjalistów to nowe doświadczenie ponieważ do tej pory ćwiczyli wyłącznie na sali gimnastycznej lub świetlicy, a teraz mieli okazję działać pod okiem ratowników KPP, przy udziale policjantów i zestresowanych zatrzymanych. Młodzież instruowała kierowców jak przeprowadzić działania ratownicze dotyczące pierwszej pomocy (pod okiem ratowników KPP Andrzeja i Piotra Dziedziców). Na początku było trochę tremy ale młodzi ratownicy świetnie poradzili sobie z  przekazaniem informacji.

W akcji, w ciągu 5 godzin zatrzymano 31 kierowców. W większości przypadków powodem był brak złączonych świateł oraz nadmierna prędkość w terenie zabudowanym. Kierujący po pouczeniu otrzymywali propozycję zamiany bloczka mandatowego na udział w krótkim instruktażu udzielania pierwszej pomocy. Ciekawym doświadczeniem było zapoznanie się z automatycznym defibrylatorem (AED), który na co dzień jest na wyposażeniu Biura D-U BHP w oznakowanym aucie. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wskazówek przyznając, że wiedza i umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle cenna. Niektórzy kierowcy podzielili się przy tym z organizatorami i uczniami swoimi przeżyciami związanymi z ratowaniem ludzi w wypadkach. Potwierdzili również fakt obojętności innych na zaistnienie wypadku. Dziękujemy wszystkim, którzy przełamują stres i w razie potrzeby zatrzymują się i udzielają pierwszej pomocy.

Na podstawie ankiet wypełnionych przez kierujących otrzymano następujące odpowiedzi:

-  18 osób w przeszłości uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy (z czego 11 w ostatnich pięciu latach),

-  21 osób potrafi udzielić pierwszej pomocy, a 29 udzieliłoby jej w razie konieczności,

-  29 osoby nie potrafi zastosować w praktyce AED,

- 22 osoby woli sprawdzić tętno niż ostrożnie potrząsnąć za ramiona poszkodowanego w celu sprawdzenia jego przytomności.

W czasie pięciu godzin akcji w instruktażu wzięło udział 48 osób (kierujący pojazdami i ich pasażerowie, jak i przygodne osoby zainteresowane tym, co dzieje się na parkingu).

Na koniec instruktażu kierowcy otrzymali materiały CIOP-PIB promujące bezpieczną pracę oraz przygotowane przez Biuro D-U BHP dotyczące zasad pierwszej pomocy, odblaski na rękę, ustniki do wentylacji zastępczej i inne (w tym DVD dla najmłodszych pasażerów).

Akcję odwiedzili: Z-ca Burmistrza Czchowa a także kilkunastu kierujących, którzy zatrzymali się dobrowolnie i wzięli udział w krótkim instruktażu.

Współorganizatorami tej imprezy byli: Burmistrz Miasta Czchów, Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, pracownicy czchowskiego MOKSiR-u oraz inicjator przedsięwzięcia Biuro Doradczo-Usługowe BHP z Dąbrowy Tarnowskiej, którego właścicielem jest Andrzej Dziedzic - członek sieci ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

KPP Brzesko