"Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! w gospodarstwie rolnym i na drodze” poziom szkół podstawowych 2014 - rozstrzygnięty

W dniu 9.05.2014 r. rozpoczął się kolejny finał konkursu „Edukacja dla bezpieczeństwaNIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! w gospodarstwie rolnym i na drodze”, organizowany przez Urząd Miasta i MOKSiR Czchów oraz Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic z Dąbrowy Tarnowskiej w ramach działalności sieci ekspertów ds. BHP certyfikowanych w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie.

Jadąc do Czchowa obserwowaliśmy Dunajec i jego wezbrane wody. Jeden z żywiołów jakim jest woda to zjawisko, które powoduje, że człowiek nabiera pokory i szacunku przed Matką Naturą ale mimo utrudnień tam gdzie działaliśmy żywioł nie zagrażał.


O godzinie 900 młodzież szkoloną przywitał V-ce Burmistrz Miasta Czchów Tadeusz Płachta i rozpoczął konkurs. Następnie Andrzej Dziedzic przypomniał reguły i młodzi ratownicy z siedmiu szkół Gminy Czchów przystąpili do pierwszego etapu egzaminu tj. testu pisemnego dla uczniów zarówno gimnazjum jak i szkół podstawowych. Dla uczniów szkół podstawowych ten dzień był również drugim etapem konkursu, czyli egzaminu praktycznego z zakresu podstawowych zagadnień pierwszej pomocy.

W tej części młodzież musiała wykazać się praktycznymi umiejętnościami z resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przełożeniem poszkodowanego leżącego na brzuchu w pozycję „na plecy” a następnie w wyniku wystąpienia wymiotów u poszkodowanego ułożenie go w pozycji bezpiecznej.  Gdy ostatni zawodnik z grupy ukończył zadanie, oceniający pokazał jak należało wykonać zadania.

Co można powiedzieć o zmaganiach „młodych ratowników”? To, że są wspaniali! Tu nie ma braw i fleszy. Liczy się refleks umiejętność i świadomość, że ze swoim opanowaniem i znajomością zagadnienia nie przejdą obojętnie obok osoby, która będzie potrzebowała pomocy. Test, zarówno u gimnazjalistów jak i uczniów szkoły podstawowej wyszedł o wiele lepiej niż w ubiegłym roku. Część praktyczna w klasach IV-VI szkół podstawowych była również na o wiele wyższym poziomie niż rok temu. Podsumowując można stwierdzić, że uczniowie są dobrze przygotowani zarówno teoretycznie jak i praktycznie. Widać było prace jaką włożyli nauczyciele i uczniowie w przygotowanie do konkursu. Czasami trema i nerwy znać dały o sobie.

Za tydzień starsi zawodnicy (drużyny trzyosobowe) ze szkół gimnazjalnych podejmą walkę o zwycięstwo w konkursie praktycznym. Miejmy nadzieję, że po deszczowych dniach aura będzie nam sprzyjała i zmagania uczestników odbędą się w gospodarstwie rolnym.

Młodzi ratownicy oceniani byli indywidualnie. Punkty zdobyte z testu i z części praktycznej zadecydowały o wyłonieniu zwycięzcy. Każdy uczestnik mógł zdobyć max 90 pkt.

I miejsce – Dominika Średniawa, ZS Jurków

II miejsce – Maria Pawlik, ZSiP Domosławice

III miejsce – Weronika Płachta, ZS Jurków i Patrycja Kołodziej, ZS w Tworkowa

 

I miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęła PSP Czchów.