Bezpiecznie podróżuj z akcją „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!”

Biuro Doradczo-Usługowe BHP wraz z Wydziałem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej po raz kolejny przeprowadziły akcję „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” Wraz z wybiciem godziny 12tej ruszyliśmy do akcji, której miejscem był plac przed Komisariatem Policji w Szczucinie. Celem akcji jest propagowanie wśród uczestników ruchu drogowego i nie tylko zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, a przede wszystkim przełamywania oporu i strachu przed jej udzieleniem. W ciągu 3 godzin zatrzymano 28 kierowców. W większości przypadków powodem był brak włączonych świateł oraz nadmierna prędkość w terenie zabudowanym. Scenariusz tego przedsięwzięcia od lat jest niezmienny. Funkcjonariusze Policji podczas rutynowej kontroli pojazdu i kierowcy, proponują prowadzącemu pojazd oraz pasażerom udział w krótkim instruktażu z pierwszej pomocy.

 

Jeżeli ktoś z własnej woli wyrazi chęć i ochotę na naukę i poświęci kilka minut aby posłuchać i zobaczyć jak działać i jak pomóc – to cel akcji jest osiągnięty i mobilizuje organizatorów do dalszych działań i nowych wyzwań. Tym razem instruktaż oprócz resuscytacji krążeniowo-oddechowej dorosłego, dziecka i niemowlęcia oraz zapoznania z automatycznym defibrylatorem obejmował również ugaszenie pożaru. Andrzej Dziedzic ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB objaśniał zainteresowanym jak postępować z poszkodowanym na miejscu wypadku i jak udzielić pierwszej pomocy oraz jak ugasić ewentualny pożar. Do tego celu wykorzystano mobilny symulator pożarów, który pozwala na uzyskanie pożarów grupy A. Przed udostępnieniem symulatora uczestnikom akcji sprawdzono jego działanie tak by nie zagrażało to ich bezpieczeństwu. Dokonali tego  przedstawiciele Biura D-U BHP, oraz policjanci którzy przy okazji akcji odświeżyli sobie podstawowe umiejętności z pierwszej pomocy oraz ppoż.

 

Uczestnikami sobotniej akcji „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” byli przede wszystkim rodzice i ich dzieci. Rodzice zadawali wiele pytań dotyczących udzielania pomocy swoim pociechom. Pytano o ratowanie tonącego, o sposoby udzielania pomocy przy zakrztuszeniu lub zachłyśnięciu. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wskazówek przyznając, że wiedza i umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle cenna. Niektórzy kierowcy podzielili się również przy tym swoimi przeżyciami związanymi z ratowaniem ludzi w wypadkach drogowych, w pracy oraz górnictwie. Potwierdzili fakt obojętności innych na zaistnienie wypadku.

Na podstawie ankiet wypełnionych przez kierujących otrzymano następujące odpowiedzi:

- 7 osób w przeszłości uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy (z czego 2 w ostatnich pięciu latach),

- 15 osób potrafi udzielić pierwszej pomocy, a 24 udzieliłoby jej w razie konieczności,

- 23 osoby nie potrafi zastosować w praktyce AED,

- 26 osoby woli sprawdzić tętno niż ostrożnie potrząsnąć za ramiona poszkodowanego w celu sprawdzenia jego przytomności.

W czasie ponad trzech godzin akcji, w instruktażu wzięło udział 42 osoby (kierujący pojazdami i ich pasażerowie, jak i przygodne osoby zainteresowane tym, co dzieje na parkingu Komisariatu Policji w Szczucinie).

Na zakończenie kierowcy otrzymali materiały promujące bezpieczną pracę przygotowane przez Biuro D-U BHP dotyczące zasad pierwszej pomocy, bezpieczeństwa podczas podróży i bezpiecznych wakacji, broszury o stresie i mobbingu, odblaski na rękę, ustniki do wentylacji zastępczej a najmłodsi płyty DVD NAPO.

SZEROKIEJ DROGI!