Ćwiczenia ewakuacyjno-szkoleniowe w ZOZ Dąbrowa Tarnowska

W dniu 1.07.2015 przeprowadzono kolejne ćwiczenia ewakuacyjno-szkoleniowe w Zesple Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. W ćwiczeniach brały udział jednostki PSP w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z OSP z Olesna i Smęgorzowa a także pracownicy techniczni ZOZ Dąbrowa Tarnowska.

Założenia ćwiczeń: na V-tym piętrze (strych) pracownicy Oddziału Chirurgii Ogólnej zlokalizowali dym/pożar. Oddziałowa powiadomiła PSP telefonicznie (998) o pożarze oraz że prawdopodobnie na tym piętrze przebywa jedna osoba z którą utracono kontakt (pacjenci zostali poinformowani, że są to ćwiczenia i nie ma konieczności ich ewakuacji). Tym razem ćwiczyli strażacy.

Ok. godziny 10-tej klatkę schodową spowił gęsty dym i ogłoszono alarm. Pod budynki ZOZ podjechały wozy bojowe PSP oraz OSP. Po przyjęciu meldunku o lokalizacji pożaru od Andrzeja Dziedzica, strażacy rozpoczęli akcję ratowniczo-ewakuacyjną. Pożar został opanowany. odnaleziono zaginioną osobę z licznymi ranami na V-tym piętrze, której zaraz po ewakuacji w bezpieczne miejsce udzielono pierwszej pomocy. Zaskoczeniem dla strażaków biorących udział w ćwiczeniach był realizm całej akcji, w której zadymiono pomieszczenia strychu tak, że nie było nic widać i łatwo było utracić orientację.

Obserwacja całej akcji skłania do refleksji, że pracownicy i ratownicy zdaliby egzamin w warunkach realnego zagrożenia. Takie ćwiczenia i ich sprawny przebieg pokazują jak ważna jest współpraca różnych służb ratowniczych. Organizatorem a także koordynatorem ćwiczeń ewakuacyjnych był Andrzej Dziedzic.

e-kurier dąbrowski