NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! w Żelazówce na drodze krajowej nr 73

W dniu 3 września br. w miejscowości Żelazówka na drodze krajowej nr 73 wspólnie z policjantami Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej po raz kolejny przeprowadziliśmy akcję „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!”. Celem akcji jest propagowanie wśród uczestników ruchu drogowego zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, a przede wszystkim przełamywania bariery strachu (stresu) przed jej udzieleniem.

W namiocie dąbrowskiej Policji, uczestnicy mieli możliwość skorzystania ze stacjonarnego urządzenia do badania trzeźwości, spróbować swoich sił na torze w alkogoglach, symulujących efekt bycia pod wpływem alkoholu, zaznajomić się z laserowym miernikiem prędkości, a najmłodsi mogli w tym czasie kolorować rysunki o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Natomiast w namiocie Biura D-U BHP udzielano instruktażu z pierwszej pomocy obejmującego: resuscytację krążeniowo-oddechową dorosłego, dziecka i niemowlęcia, użycia AED, rękoczynu Heimlicha na fantomach oraz pozycję bezpieczną. Dodatkową atrakcją było praktyczne gaszenie pożaru na specjalnym symulatorze.

 

W ciągu 3 godzin akcji zatrzymano blisko 60 pojazdów. W większości przypadków powodem kontroli były drobne wykroczenia popełnione przez kierujących. Kierowcy, po pouczeniu otrzymywali propozycję zamiany bloczka mandatowego na udział w krótkim instruktażu udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wskazówek przyznając, że wiedza i umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle cenna.

Na podstawie ankiet wypełnionych przez kierujących otrzymano następujące odpowiedzi:

-  38 osoby w przeszłości uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy (z czego 27 w ostatnich pięciu latach),

-  51 osoby potrafi udzielić pierwszej pomocy, a 58 udzieliłoby jej w razie konieczności,

-  56 osób nie potrafi zastosować w praktyce AED,

- 44 osób woli sprawdzić tętno niż ostrożnie potrząsnąć za ramiona poszkodowanego w celu sprawdzenia jego przytomności.

Łącznie w instruktażu wzięło udział ponad 100 osób (kierujący pojazdami i ich pasażerowie, jak i przygodne osoby zainteresowane tym, co dzieje się na parkingu).

Kierowcy otrzymali materiały CIOP-PIB promujące bezpieczną pracę, oraz przygotowane przez Biuro D-U BHP ulotki dotyczące zasad pierwszej pomocy oraz skutków stosowania wszelkich używek, odblaski na rękę, ustniki do wentylacji zastępczej, linijki z nadrukiem pierwszej pomocy, smycze i opaski KRAV MAGA i inne (w tym DVD dla najmłodszych pasażerów) oraz poradnik „Podstawowe zasady bezpiecznej służby funkcjonariusza Policji” autorstwa Andrzeja Dziedzica.

Szczególne podziękowania dla Adriana Kawki z Firmy ANRO z Zawiercia za dostarczenie gadżetów na akcję.

Współorganizatorami tej imprezy byli: Policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Biuro Doradczo-Usługowe BHP z Dąbrowy Tarnowskiej, którego właścicielem jest Andrzej Dziedzic – członek sieci ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Tarnowska Telewizja TV