Konkurs: NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA! w Czchowie rozpoczęty

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” w Czchowie. W dniu 6.05.2016 r. w ZS w Jurkowie młodzież biorąca udział w konkursie została przeszkolona z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz samoobrony.

 

 

W szkoleniu wzięło udział 9 nauczycieli i osób związanych z organizacją szkolenia oraz 41 uczniów.

Harmonogram konkursu:

1. Udział młodzieży gimnazjalnej w akcji "NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!" wspólnie z funkcjonariuszami WRD Brzesko w Czchowie w dniu 13.05.2016 r.

2. Test teoretyczny dla gimnazjalistów w dniu 16.06.2016 r.

3. Test teoretyczny i egzamin praktyczny dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych w dniu 16.06.2016 r.

4. Egzamin praktyczny dla gimnazjalistów w dniu 17.06.2016 r.

5. Wytypowanie najlepszych prac plastycznych o tematyce "NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM w gospodarstwie rolnym i na drodze" w dniu 16.06.2016 r.

Przedsięwzięcie „Edukacja dla bezpieczeństwa – Nie bój się ratować życia innym!” podejmuje niezwykle ważny temat doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez młodzież. Konkurs ma celu przygotowanie do czynności ratunkowych, wykraczając poza podstawy programowe przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” i jest przeprowadzany wśród uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów w Czchowie od 2009 r. Przygotowaniem ich zajęli się nauczyciele korzystając z pomocy materiałów edukacyjnych oraz praktycznych ćwiczeń przeprowadzonych przez Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic. Finał konkursu jest przeprowadzany z udziałem pozorantów, świec dymnych, petard i fajerwerków aby zobrazować powagę sytuacji i zaakcentować możliwości udzielania pomocy w trudnych warunkach. Udział (wybór) młodzieży w tym przedsięwzięciu ma na celu zwrócenie uwagi młodemu pokoleniu na potrzebę udzielania pierwszej pomocy, pokonanie bariery strachu i wypracowanie odruchu działania w sytuacjach wypadkowych.


Organizatorzy konkursu:

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie

Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic w Dąbrowie Tarnowskiej

Współorganizatorzy:

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie

Patronat honorowy:

Burmistrz Miasta Czchów

Patronat medialny:

Czas Czchowa