Dzień Lądowca na Politechnice Krakowskiej

16.05.2017 r. Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej zorganizował „Dzień Lądowca”. Program obejmował wiele atrakcji, aby każdy znalazł coś dla siebie m.in.: prelekcje na temat bezpiecznej pracy w budownictwie, prawidłowy montaż rusztowania (bezpieczne rusztowanie), pierwsza pomoc poszkodowanemu, który uległ upadkowi z wysokości.

Biuro  Doradczo-Usługowe BHP zostało zaproszone przez Wydział Inżynierii Lądowej do wzięcia czynnego udziału w pokazach i podzielenia się swoim doświadczeniem w pierwszej pomocy oraz szeroko rozumianym bhp w budownictwie. Jako wykładowca na studiach podyplomowych „Koordynator bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w budownictwie” Biuro przygotowało pokaz bezpiecznego montażu rusztowania, które wykonała firma współpracująca z Biurem tj. F.H.U. FASADEXTAR Piotr Poniewierski z Tarnowa. Montaż rusztowania odbył się na podstawie projektu technicznego sporządzonego przez F.H.U. FASADEXTAR, a po jego ustawieniu, uziemieniu potwierdzonym stosownym protokołem odbyło się protokolarne przekazane do użytku wraz z całą dokumentacją dr. inż. Wojciechowi Drozdowi.

I gdy mieliśmy zacząć pokaz z atrakcjamiUśmiech tj. udzielanie pierwszej pomocy osobie po upadku z wysokości - aura przeszkodziła nam w tym przedsięwzięciu. Gdy w miarę deszcz uspokoił się w przerwie pomiędzy nadchodzącą drugą ulewą przeprowadziliśmy szybki pokaz udzielania pierwszej pomocy przez wybrane osoby (które dobrowolnie się zgłosiły hihi) ze zgromadzonych studentów.

Przygotowanie kaskadera (elastyczny Rescue Randy manekin ewakuacyjny z ograniczonych przestrzeni i niebezpiecznych miejsc) do lądowaniaUśmiech

Studenci, którzy zostali ochotnikamiPuszcza oczko

Upadki z wysokości

Wysokość z jakiej upada człowiek, może być różna i w zdecydowanej większości zależy od lokalnej infrastruktury, np.: wysokości budynków i urządzeń technicznych typu dźwigi, suwnice, rusztowania. Śmiercią mogą zakończyć się upadki zarówno z wysokości kilkunastu jak i kilku metrów.

Większość badań dotyczących tej tematyki szczegółowo analizuje zakres urazów w odniesieniu do:

- wysokości, z jakiej spadł poszkodowany,

- części ciała, którą uderzył,

- powierzchni, na którą upadł,

- prędkości upadania.

Zwykle powoduje to następujące obrażenia:

- złamanie stóp, podudzi,

- uszkodzenia biodra/miednicy,

- osiowe obrażenia kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego,

- uszkodzenia narządów wewnętrznych związanych z deceleracją pionową,

- złamania przedramienia w typowym miejscu.

Im większa wysokość, tym poważniejszych urazów należy się spodziewać. Trzeba zdawać sobie sprawę, że upadek np. z dachu trzypiętrowego budynku to również gwałtowne wyhamowanie (deceleracja) z prędkości około 60 km/h. Przy upadku z wysokości, podobnie jak po każdym urazie spowodowanym gwałtownym wyhamowaniem i działaniem siły bezwładności może dochodzić do obrażeń narządów wewnętrznych. Kiedy całe ciało jest już zatrzymane, narządy wewnętrzne jeszcze przez ułamek sekundy pozostają w szybkim ruchu albo też ulegają zgnieceniu przez tzw. sztywne części ciała, takie jak kręgosłup i żebra. Więcej na:

Upadek z wysokości, cz. 1

Upadek z wysokości cz. 2

Upadek (uwaga! spada a może leci?)

Można było usłyszeć z zza pleców jak, niektóre osoby obserwujące upadek skomentowały to po tzw. budowlanemu ...Zdziwienie

Rescue Randy - nie zawiódł i ułożył się tak jak...

Prowadzący objaśnił upadek i sposób ułożenia poszkodowanego

Ratownicy do dzieła! Liczą się sekundy.

Ale co to? Skąd dym? Czyżby...

A gdzie własne bezpieczeństwo?

Muszę to skomentowaćSpoko

Jeszcze razUśmiech Zacznijmy od tego czy jest bezpiecznie? Czy poszkodowany jest przytomny?

Czy oddycha? Nie oddycha. Trzeba go ułożyć do pozycji w jakiej wykona się resuscytacje krążeniowo-oddechową!

Przy upadku z wysokości należy bezwzględnie powiadomić Pogotowie Ratunkowe.

Po 2 min od upadku znalazła się apteczka i AED.

Najpierw AED a dopiero potem inna pierwsza pomoc np. opatrywanie ran. Priorytetem w tym przypadku jest przywrócenie krążenia i oddechu.

I to by było na tyle bo zaczyna znowu padaćPłacz

Dziękuję za uwagę

i za czynny udział a pokazie!