Konkurs "Edukacja dla bezpieczeństwa - NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! 2017 r. " w Czchowie rozstrzygnięty

W dniu 20.06.2017 r. rozpoczął się kolejny finał konkursu „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!”, organizowany przez Urząd Miasta i MOKSiR Czchów oraz Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic z Dąbrowy Tarnowskiej.

O godzinie 830 młodzież szkoloną przywitali Elżbieta Ogiela – Dyrektor MOKSiR w Czchowie oraz Andrzej Dziedzic a następnie rozpoczął konkurs i przypomniał jego reguły. Uczniowie ze szkół podstawowych Gminy Czchów przystąpili do egzaminu tj. testu pisemnego oraz praktycznego z zakresu podstawowych zagadnień pierwszej pomocy.

W tej części młodzież musiała wykazać się praktycznymi umiejętnościami z resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz na zabezpieczeniu urazowej ręki. Gdy ostatni zawodnik z grupy ukończył zadanie, oceniający omawiał błędy oraz demonstrował jak należało wykonać zadania. Po tym było dodatkowe zadanie dla całej drużyny tj. udzielenie pomocy osobie, która ma omdlenie i leży pomiędzy krzesłami. To zadanie sprawiło trochę zamieszania gdyż uczestnicy nie przewidzieli czegoś takiego i że będą musieli działać wspólnie. Zadanie polegało na zgraniu zespołu i przede wszystkim myśleniu nad tym co się robi (krzesła z poszkodowanego ściągamy a nie wyciągamy go spod nich). Uczestnicy pomimo zaskoczenia świetnie poradzili sobie i z taką sytuacją.

Podsumowując można stwierdzić, że młodzież jest dobrze przygotowani zarówno teoretycznie jak i praktycznie. Czasami trema i nerwy (stres) dały znać o sobie ale pamiętajcie: „[…] dzisiaj na tych praktycznych zawodach/ćwiczeniach uczymy się i ma być zdrowa rywalizacja i zabawa, z której wyciągniecie pozytywne wnioski. Pierwsza pomoc nie jest trudna trzeba tylko przełamać barierę strachu. Gratuluję WSZYSTKIM! Jesteście SUPER!”.

Zdrowych, udanych i bezpiecznych wakacji życzymy!

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie oraz Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic z Dąbrowy Tarnowskiej, który reprezentuje sieć ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Młodzi ratownicy oceniani byli indywidualnie. Punkty zdobyte z testu i z części praktycznej zadecydowały o wyłonieniu zwycięzcy. Każdy uczestnik mógł zdobyć max 90 pkt.

I miejsce – Wiktoria Świerczek (79 pkt) z ZS Tworkowa

II miejsce – Karolina Szot (77 pkt) z ZS Jurków


III miejsce – Gabriela Kołodziej (75 pkt) z ZS Tworkowa

Punktacja Drużynowa:

ZS Tworkowa – 226 pkt

ZS Jurków 223 pkt

PSP Czchów 201 pkt

Fotorelacja z konkursu

W trakcie konkursu słychać było odgłos syren strażackich a po chwili dotarła do nas smutna wiadomość, że uczeń z jednej ze szkół gminnych wpadł w wir Dunajca w miejscowości Jurków w Małopolsce. Chłopca szukają strażacy, płetwonurkowie, WOPR oraz funkcjonariusze Policji. Łączymy się w smutku z rodziną!