Konkurs "NIE BOJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!" w Czchowie rozpoczęty

Rozpoczęła się kolejna (9) edycja konkursu „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” w Czchowie. W dniach 1/2.06.2018 w Publicznej Szkole Podstawowej w Czchowie młodzież biorąca udział w konkursie była oceniana podczas zmagań z zakresu udzielania pierwszej pomocy, samoobrony oraz ochrony przeciwpożarowej.

 

W tym roku organizator postanowił zmienić formę konkursu i zafundował młodzieży z sześciu szkół szkół z gminy Czchów, których reprezentowała drużyna trzyosobowa, 24-godzinne szkolenie obejmujące podstawy udzielania pierwszej pomocy, samoobrony oraz ochrony przeciwpożarowej i to wszystko w formie praktycznej zbliżonej do survivalu.

Plan szkolenia obejmował:

- pogadankę na temat wpływu na zdrowie narkotyków i innych (sierż. szt. Monika Lis policjantka z KPP Brzesko),

- pierwsza pomoc: wprowadzenie, bezpieczeństwo własne, psychologia ratunkowa, przytomność, oddech, omdlenia, pozycja bezpieczna, przekładanie z pleców na brzuch, szybkie badanie urazowe wg ITLS, resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO), AED, opatrywanie ran, bandażowanie, chusta trójkątna, transport poszkodowanego, deska, samochód,

- samoobrona z KRAV MAGA: obrona przed atakiem, duszeniem, nożem i pałką,

- terroryzm: jak się zachować, na co zwracać uwagę gdy staniesz się zakładnikiem,

- ochrona przeciwpożarowa: symulator dymu, maski pgaz. (jak to jest w dymie i cieple?), symulator pożaru – praktyczne użycie gaśnic.

Pogoda nas nie rozpieszczała (żar z nieba, skwar i duszno). Woda i izotonik (woda, miód, sól i cytryna) dodawały wszystkim energii. Za otarcia, siniaki i zrzucenie z siebie nadmiaru potu Śmiech organizatorzy przepraszają.

Myślimy, że nie było aż tak trudno chociaż ... i jakieś nowe doświadczenie przeżyliście.

Wszystkim gratulujemy, że wytrwali!!!

Przedsięwzięcie „Edukacja dla bezpieczeństwa – Nie bój się ratować życia innym!” podejmuje niezwykle ważny temat doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez młodzież. Konkurs ma celu przygotowanie do czynności ratunkowych, wykraczając poza podstawy programowe przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” i jest przeprowadzany wśród uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów w Czchowie od 2009 r.  Udział (wybór) młodzieży w tym przedsięwzięciu ma na celu zwrócenie uwagi młodemu pokoleniu na potrzebę udzielania pierwszej pomocy, pokonanie bariery strachu i wypracowanie odruchu działania w sytuacjach wypadkowych.

Ostatnie zmagania młodzieży z konkursem w tym roku odbędą się w dniu 8.06.2018 r. przy zaporze Czchowskiej. Uczniowie podczas akcji będą mieć możliwość powtórzenia swoich wiadomości i przećwiczenia podstawowych zasad RKO i AED. Dla gimnazjalistów będzie to nowe doświadczenie gdyż będą działać pod okiem ratowników KPP Andrzeja i Piotra Dziedzic przy udziale policjantów z KPP Brzesko i zestresowanych zatrzymanych kierowców. Młodzież instruować będzie kierowców jak przeprowadzić działania ratownicze dotyczące pierwszej pomocy.

Z okazji DNIA DZIECKA życzymy wszystkiego naj ...

oraz wytrwałości w trakcie konkursu Uśmiech

 

Fotorelacja

Sprawdzenie obecności

Zajęcia z KRAV MAGA - podstawy samoobrony

Pogadanka na temat wpływu na zdrowie narkotyków i innych

sierż. szt. Monika Lis policjantka z KPP Brzesko

KRAV MAGA - kontynuacja

Pizza na kolację

Pierwsza pomoc - podstawy bez, których ani rusz...

KRAV MAGA cd.

2.06.2018 r.

Pierwsza pomoc - RKO

KRAV MAGA - podsumowanie

Pierwsza pomoc - ćwiczenia i ocenianie

a teraz zapraszamy na ćwiczenia z ochrony przeciwpożarowej

Pierwsza pomoc - test sprawdzający

A na koniec - symulacje wypadkowe

Dziękujemy i do zobaczenia na drodze 8.06.2018 r.

 

Organizatorzy konkursu:

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie

Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic w Dąbrowie Tarnowskiej

Współorganizatorzy:

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie

Patronat honorowy:

Burmistrz Miasta Czchów

Patronat medialny:

Czas Czchowa