VI Dąbrowskie Spotkania Kliniczne – pt. „Zdrowie kobiety w codziennej pracy lekarzy praktyków” razem z akcją: NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!

W dniach 5 i 6 kwietnia odbyła się Naukowa Konferencja Medyczna – VI Dąbrowskie Spotkania Kliniczne – pt. „Zdrowie kobiety w codziennej pracy lekarzy praktyków”. Więcej na: Naukowa Konferencja Medyczna - VI DSK

Pierwszego dnia, tj. 5.04.2019 r. o godz. 9.00 odbył się pokaz pierwszej pomocy po ataku terrorysty na przypadkowe osoby, w ramach akcji Andrzeja Dziedzica: NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!©. Celem pokazu było rozpowszechnianie wśród mieszkańców bezpiecznych zasad zachowania w przypadku ataku terrorystycznego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy potencjalnym ofiarom takiego zdarzenia, a przede wszystkim przełamywania oporu przed działaniem w sytuacjach ekstremalnych.

Scenariusz zdarzenia obejmował:

  • atak terrorysty na przypadkowe osoby;
  • zachowanie środków bezpieczeństwa przez świadków zdarzenia;
  • pierwsza pomoc z użyciem defibrylatora (AED),
  • działania Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego.

Każdy z uczestników mógł zobaczyć jak należy się zachować w przypadku ataku terrorystycznego oraz jak udzielać pierwszej pomocy ofiarom napaści. W zainscenizowanej sytuacji brało udział czterech odpowiednio ucharakteryzowanych pozorantów:

Poszkodowany 1 – nagłe zatrzymanie krążenia po popchnięciu na jadący samochód,

Poszkodowany 2 - postrzelenie w klatkę piersiową,

Poszkodowany 3 - zaatakowanie butelką w głowę świadka zdarzenia, który chciał przystąpić do udzielania pierwszej pomocy,

Poszkodowany 4 - zaatakowanie nożem w brzuch świadka zdarzenia, który również chciał udzielić pomocy nie zachowując ze swojej strony bezpieczeństwa.

Pojęcie terroryzmu pochodzi od łacińskich słów terror (strach, straszna wiadomość) oraz terrare (przerażać), językoznawcy wywodzą je natomiast z sanskryckiego słowa tras, które oznaczało drżeć. Termin terroryzm oznacza stosowanie terroru zwłaszcza przez ugrupowania eksternistyczne, które za pomocą  zabójstw politycznych, porwań zakładników, uprowadzeń statków powietrznych, morskich i innych próbują zwrócić uwagę opinii publicznej na wysuwane przez siebie hasła i żądania lub wymusić na rządach państw określone ustępstwa. Terroryzm można najogólniej opisać jako formę użycia przemocy, która zorientowana jest na jej pośrednie efekty. Strategie terrorystyczne nakierowane są nie na bezpośrednie fizyczne skutki przemocy, ale na jej psychiczne konsekwencje. Sprawcy zainteresowani są nie tylko materialnymi szkodami i liczbą zabitych spowodowanymi przez atak, lecz raczej wywołaniem przez niego strachu. Poza tym oczekują, że zamachy staną się znakiem słabości pozornie potężnego przeciwnika.

Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie rozległy się strzały, uciekaj z miejsca zagrożonego,  nie ratuj rzeczy osobistych i nie staraj się za wszelką cenę pomagać innym. Biegnij pochylony, obserwuj teren i myśl, którędy możesz wydostać się z miejsca zagrożonego. Jeżeli nie możesz uciekać, szukaj naturalnych osłon które ochronią Cię przed pociskami np. grubych ścian, murków, krawężników czy drzew. Gdy usłyszysz strzały i jesteś blisko tego zdarzenia zawsze połóż się twarzą do ziemi i zakryj głowę rękoma i nie ruszaj się do końca strzelaniny, w miarę możliwości obserwuj otoczenie, czekaj na działanie Policji. Jeżeli chowasz się za samochodem, jako zasłonę wykorzystaj miejsce ulokowania silnika uciekaj tylko wtedy kiedy wiesz, że ucieczka się powiedzie. A jeżeli nie masz możliwości ucieczki lub ukrycia się, a sprawca którego celem jest zabicie jak największej liczby osób zmierza w Twoim kierunku i znajdujesz się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia – podejmij walkę z napastnikiem – walczysz o swoje życie! Więcej dowiesz się na: Zagrożenie terrorystyczne

 

Ćwiczenia były również testem koordynacji działań dla służb ratowniczych biorących udział w akcji tj. funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz dwa Zespoły Pogotowia Ratunkowego z ZOZ Dąbrowa Tarnowska oraz z Mielca.

I dzień konferencji

Kronika krakowska z 5.04.2019 r. wydanie z 14.30, 7min17s

Fotorelacja Bogdan Sosin - YouTube fotovideososin

Kurier dąbrowski - po ataku terrorysty

Powiat dąbrowski

Urząd Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej

 

Atak terrorysty

Zachowanie bezpieczeństwa prze świadków zdarzenia

Obezwładnienie agresora - jest bezpiecznie

Przystąpienie do udzielania pierwszej pomocy

Przejęcie agresora przez Policjantów

Kontynuowanie pierwszej pomocy wraz z Policjantami

Przybycie Państwowej Straży Pożarnej

Zaangażowanie światków zdarzenia (Burmistrz oraz V-ce Starosta Dąbrowy Tarnowskiej)

Przybycie Pogotowia Ratunkowego - zaangażowanie świadków zdarzenia do wsparcia służb ratunkowych

Pokaz obserwowało ok. 180 osób.

Po ćwiczeniach, na Hali Sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej, były prowadzone warsztaty z RKO.

W warsztatach wzięło udział ponad 200 osób.

ORGANIZATORZY SKŁADAJĄ GORĄCE PODZIĘKOWANIA

WSZYSTKIM BIORĄCYM UDZIAŁ W ĆWICZENIACH!

II dzień konferencji

Kronika krakowska z 6.04.2019 wydanie 21.00, 8min45s

Drugi dzień Konferencji poświęcony był problematyce zdrowia kobiet, prewencji, diagnostyce i leczeniu między innymi chorób nowotworowych. Celem Konferencji jest nawiązanie ścisłej współpracy lekarzy różnych specjalności, praktykującymi w ambulatoriach, przychodniach, szpitalach i szkołach z wybitnymi pracownikami naukowymi i klinicznymi wiodących ośrodków akademickich w Polsce. Konferencja zgromadziła ponad 200 lekarzy, pielęgniarek i ratowników.