„Żyj aktywnie!” - Dzień Osób z Niepełnosprawnością 17 maja 2019 r.

Z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnością ZUS wraz z partnerami organizuje w wielu miastach Polski wydarzenia pod hasłem „Żyj aktywnie!”. Podczas spotkań będzie można uzyskać informacje i zainspirować się rozmawiając z ekspertami ZUS, NFZ, PFRON, Biura Rzecznika Praw Pacjenta, ITS oraz innymi osobami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

 

 

W ramach wydarzenia w dniu 17.05.2019 r. w Tarnowie odbyły się spotkania z paraolimpijczykami, twórcą rękawicy rehabilitacyjnej wspomagającej pacjentów po przebytym udarze mózgu oraz prezentacja pierwszego w Polsce bolidu dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wykłady, dyżury ekspertów, kiermasze, a także krótka lekcja savoir-vivre wobec osób borykających się w życiu z różnego rodzaju ograniczeniami (Andrzej Dziedzic).

Ważnym przekazem tegorocznego spotkania, którego organizatorem był Oddział ZUS w Tarnowie było przesłanie, że niepełnosprawność obecnie nie skazuje ludzi na trwanie w bezczynności i bezradności. Każda osoba niepełnosprawna może liczyć na pomoc i wsparcie ze strony różnych organizacji i instytucji, dającą możliwość normalnego i pełnowartościowego życia. Aktywność sportowa, zawodowa i społeczna daje niezależność, poczucie bycia potrzebnym, samorealizację, zapewnia możliwość kontaktów społecznych zarówno osobom sprawnym jak i niepełnosprawnym.

Wybór miejsca imprezy nieprzypadkowy. Uczestnicy mieli okazję spotkania się z osobami niepełnosprawnymi, którym udał się powrót na rynek pracy i dziś stanowią 70 proc. kadry prowadzącej hotel i restaurację w Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze", ul. Sanguszków 28A w Tarnowie.

W Polsce, według różnych szacunków, jest 5-7 mln osób niepełnosprawnych, przy czym 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Ogólnopolska akcja ZUS miała na celu zachęcanie osób z niepełnosprawnościami do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju, promowanie zdrowego stylu życia, motywowanie do aktywności zawodowej.

Tarnowska TV