Koronawirus - ważne informacje

Znalezione obrazy dla zapytania: KORONAWIRUS

Zanim udostępnicie dostępne w sieci informacje, warto byłoby zastanowić czy są prawdziwe. Walka z pandemią koronawirusa ma ogromny wpływ na życie nas wszystkich. Przekazywane informacje niejednokrotnie są niesprawdzone, krzywdzące i sieją niepotrzebny niepokój i zamęt, które uzewnętrzniają się wrogością wobec innych. W obecnym czasie taka sytuacja nikomu nie jest potrzebna. Tylko wspólnymi siłami, rozsądkiem i rozwagą możemy zmienić oblicze pandemii – stosuj się do zaleceń ogłaszanych przez organy państwowe i GIS. Nie lekceważmy zagrożenia zostańmy w domu, pilnujmy najbliższych a jeżeli zajdzie taka potrzeba upomnijmy ich. Zdrowie i życie ma się jedno! Nie dopuśćmy do powtórzenia się u nas sytuacji z Włoch. Wyciągnijmy wnioski.

Jako pracownik ochrony zdrowia zwracam się do WAS WSZYSTKICH z apelem:

 

Nie ukrywaj faktu, że wróciłeś z kraju objętego zagrożeniem lub kontaktu z osobą, która wróciła z zagranicy.

Poinformuj o tym innych.

Poddaj się kwarantannie.

 

Poniżej przydatne informacje

 

Kolejne ograniczenia 31.03.2020 r.  w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte


Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem


Koronawirus. Co trzeba wiedzieć o kwarantannie


Informacje dla seniorów


Informacje dla przedsiębiorców


Jak zapobiegać zakażeniu?


Aplikacja Kwarantanna domowa


Materiały do pobrania: plakaty, schematy postępowania, karty kierowcy i pasażera, zasady kwarantanny i mycia rąk, seniorzy


Informacje dotyczące produktów wykorzystywanych podczas zwalczania COVID-19


Zasady postępowania z instalacjami wentylacyjnymi w pomieszczeniach podczas zagrożenia koronawirusem

 

Praca w cieniu pandemii - CIOP


ZASADY PRAWIDŁOWEGO DOPASOWANIA PÓŁMASEK FILTRUJĄCYCH - CIOP


ZASADY PRAWIDŁOWEGO DOPASOWANIA RĘKAWIC OCHRONNYCH - CIOP


Zagrożenia epidemiologiczne w miejscu pracy –postępowanie przedsiębiorców w kontekście zagrożeń spowodowanych rozprzestrzenianiem się COVID –19. - kancelaria-jurkiewicz.pl


Ponieważ najważniejsze jest zdejmowanie ochron osobistych a brak jest oficjalnego rządowego filmu ukazującego jak to należy prawidłowo wykonać w ochronie zdrowia pozwoliłem sobie stworzyć dwa plakaty opierając się na filmie dostępnym na:

Kwarantanna

 • Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się
  z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.
 • Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp na 2 metry
 • Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
 • W miarę możliwości powinieneś przebywać w określonym pokoju, a jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej. Ogranicz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.
 • Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.
 • Przestrzegaj zasad higieny:
 • codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
 • codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
 • pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze
  60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego,
 • dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.

Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który polecono Ci jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację.

 • Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.
 • Monitoruj swój stan zdrowia:
 • regularnie mierz sobie temperaturę,
 • zastanów się, jak się czujesz, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,
 • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady medycznej przez telefon.

Jeśli masz gorączkę oraz objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel lub trudności w oddychaniu, natychmiast skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną. Jeżeli po kontakcie z WSSE zajdzie taka potrzeba, przyjedzie po Ciebie specjalnie przygotowana karetka i przetransportuje Cię do najbliższego szpitala zakaźnego.

Koniec kwarantanny

 • Pozostań w domu, dopóki nie zostaniesz zwolniony z kwarantanny przez stację sanitarno-epidemiologiczną. Pamiętaj, że o długości kwarantanny decyduje lekarz.
 • Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że nie zostałeś zarażony koronawirusem. Jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zakazić. Dlatego uważaj na siebie.

Kwarantanna dla powracających

Od 15 marca po powrocie do Polski jesteś zobowiązany poddać się obowiązkowej
14-dniowej kwarantannie.

Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).